Governors

Woodhall School Governing Body

Governors 2016/17

Graham Denman (Chair of Governors)

  • Category of governor: Community
  • Appointing body: Appointed by Governors
  • Term of office: 23.10.14-22.10.18
  • Positions of responsibility: Chair of Governors, Chair of Resources Committee, Child Protection Link Governor.
  • Relevant business interest/relationships with staff members : None

Julie Arnold (Vice-Chair of Governors)

  • Category of governor: Community
  • Appointing body: Appointed by Governors
  • Term of office: 23.10.14-22.10.18
  • Positions of responsibility: Vice -Chair of Governing Body, Chair of Standards & Curriculum Committee, member of Pupil Discipline, Pay Review and Staff Dismissal Panels, SEN & Curriculum link governor.
  • Relevant business interest/relationships with staff members :

 

Naomi Jones

  • Category of governor: School
  • Appointing body: Elected by School Staff
  • Term of office: 9.7.15-8.7.19
  • Positions of responsibility: member of Standards & Curriculum Committee
  • Relevant business interest/relationships with staff members : Teacher at Woodhall School.

Linda Taylor

  • Category of governor: School
  • Appointing body: Co-opted by Governors
  • Term of office: 20.10.16 - 20.10.20
  • Positions of responsibility: member of Standards & Curriculum Committee
  • Relevant business interest/relationships with staff members : Acting Deputy Head at Woodhall School.

Tania Payne

  • Category of governor: School
  • Appointing body: Elected by School Staff
  • Term of office: 23.10.14- 22.10.18
  • Positions of responsibility: member of Resources Committee, RE and MFL link governor.
  • Relevant business interest/relationships with staff members : HLTA at Woodhall School.

Nicola Craft

  • Category of governor: Parent
  • Appointing body: Elected by Parents
  • Term of office: 29.3.16-28.3.20
  • Positions of responsibility: member of Standards & Curriculum Committee, member of Staff Dismissal Appeal Panel, Homework, Attendance and PSHE/SEMH link governor.
  • Relevant business interest/relationships with staff members : Parent of child at Woodhall School.

Gary Evans

  • Category of governor: Parent
  • Appointing body: Elected by Parents
  • Term of office: 10.2.15-9.2.19
  • Positions of responsibility: member of Resources Committee, Health & Safety, PE and Computing link governor
  • Relevant business interest/relationships with staff members : None

Mukund Lad

  • Category of governor:
  • Appointing body: Appointed by Governors
  • Term of office: July 2007 (ongoing)
  • Positions of responsibility: Clerk to Full Governing Body
  • Relevant business interest/relationships with staff members : Clerk

Anne Saffrey

  • Category of governor: Co-opted
  • Appointing body: Co-opted by governors
  • Term of office: 23.10.14-22.10.18
  • Positions of responsibility: member of Resources Committee, Staff Dismissal Appeal Panel, Art/DT and Science link governor
  • Relevant business interest/relationships with staff members : none

Nicky Gardner

  • Category of governor: Parent
  • Appointing body: Elected by parents
  • Term of office: 14.7.16-13.7.20
  • Positions of responsibility: member of Standards & Curriculum Committee, English and Music link governor
  • Relevant business interest/relationships with staff members : Parent of child at Woodhall School

Eileen Roby

  • Category of governor: Co-opted
  • Appointing body: Co-opted by governors
  • Term of office: 20.10.16-22.10.18
  • Positions of responsibility: Member of Reosurces Committee, EYFS Link Governor, CLA Governor.
  • Relevant business interest/relationships with staff members : none

Angela Grant

  • Category of governor: Parent Governor
  • Appointing body: Elected by parents
  • Term of office: 1.4.15-31.3.19
  • Positions of responsibility: member of Standards & Curriculum Committee, Maths, Geography/History link governor.
  • Relevant business interest/relationships with staff members : none

(NAME)

  • Category of governor:
  • Appointing body:
  • Term of office:
  • Positions of responsibility:
  • Relevant business interest/relationships with staff members :
School Representatives

Michelle Lake (Acting Headteacher) Tania Payne (Support Staff) Naomi Jones (Teacher) Linda Taylor (Acting Deputy) [/span3][/row]

Governing Body Committee Membership 2016/2017
Standards & Curriculum

Julie Arnold Angela Grant  Niki Craft Naomi Jones  Nicky Gardner Linda Taylor

Resources

Graham Denman Gary Evans Tania Payne Ann Saffery Eileen Roby 

Pay Review Panel

Graham Denman Niki Craft (Reserve Ann Saffery)

Michelle Lake is an ex-officio member of each Committee.
Statutory Committee Membership 2016/17
Staff Dismissal Appeal

Julie Arnold Niki Craft Ann Saffery 

Pupil Discipline

Any 3 non-staff governors including a Parent Governor Julie Arnold Angela Grant  Graham Denman Gary Evans  Niki Craft

Headteacher Performance Management Appointed Governors

Graham Denman Julie Arnold Niki Craft 

Nominated Governors – 2016/17 Curriculum and Other areas
English

Nicki Gardner 

Mathematics

Angela Grant 

SEN

Graham Denman/Julie Arnold 

Science

Ann Saffery

EYFS

Eileen Roby 

Geography / History

Angela Grant 

Safeguarding

Graham Denman/Julie Arnold 

Art & DT

Ann Saffery

RE

Tania Payne

PE

Gary Evans 

Homework

Niki Craft 

Children Looked After

Eileen Roby 

Music

                                                         Niki Craft

Computing

Gary Evans 

Attendance

Niki Craft

PSHE/Drugs/SEMH

Niki Craft 

Modern Foreign Language

                                                      Tania Payne

Governor Development Co-ordinator

Tania Payne

Equality

Eileen Roby 

Meeting Date: Autumn Term 1 Report Date: Autumn Term 2
Curriculum / Other Area PE Music Equality
Co-ordinator Michelle Lake Shirley Marvelly
Governor Gary Evans Nicki Gardner Eileen Roby
Meeting Date: Autumn Term 2 Report Date: Spring Term 1
Curriculum / Other Area Maths Geography / History SEN
Co-ordinator Linda Taylor Sheetal Raithatha
Governor Angela Grant Graham Denman Julie Arnold
Meeting Date: Spring Term 1 Report Date: Spring Term 2
Curriculum / Other Area English RE Computing
Co-ordinator Naomi Jones Dylan Marvelly
Governor Nicki Gardner Tania Payne Gary Evans
Meeting Date: Spring Term 2 Report Date: Summer Term 1
Curriculum / Other Area Science Art & DT SEND
Co-ordinator Chloe Turner Sheetal Raithatha
Governor Ann Saffery Graham Denman Julie Arnold
Meeting Date: Summer Term 1 Report Date: Summer Term 2
Curriculum / Other Area PSHE/SEMH Modern Foreign Language
Co-ordinator Tania Payne Emma Hicks
Governor Niki Craft Tania Payne
Meeting Date: Summer Term 2 Report Date: Autumn Term 1
Curriculum / Other Area Homework EYFS
Co-ordinator Lia Biedul Shirley Marvelly
Governor Niki Craft Eileen Roby